Loading Events
Nær
28. august 2026 kl. 19 - 22
Hvar
Starvsfelagshúsini

“For syg til at blive hørt”

I første del af dette helaftensforedrag fortæller Bolette Meisner om sit liv, der har haft store udfordringer, lige siden hun blev født tre måneder for tidligt. Hun har blandt andet haft anoreksi, angst, PTSD, OCD, depression, været indlagt på psykiatrisk afdeling og oplevet overfald og en narcissistisk relation.
Det er dog i lige så høj grad en fortælling om rejsen tilbage til sig selv og et liv, hun har lyst til at leve.

I anden del kobles hendes personlige historie sammen med den nyeste, faglige viden, der i langt højere grad end den traditionelle betragter lidelserne som naturlige reaktioner på svære livsbetingelser, hvilket også betyder, at der skal noget helt anden end traditionel symptombehandling til for at skabe lindring og helbredelse.

Efter anden del svarer Bolette Meisner på spørgsmål fra salen, og til sidst bliver der mulighed for at købe et signeret eksemplar af hendes nye selvbiografi “For syg til at blive hørt – For stærk til at give op”.

Såvel foredraget som bogen er på dansk.